Eğitimde Yerel Değerler ve Metaların Kullanılması

Eğitimde Yerel Değerler ve Metaların Kullanılması

Her yörenin, bölgenin kendine has değerleri ve yaşam biçimleri vardır. Örneğin Akdeniz ve Ege kıyılarında zeytinyağı ve sebze tüketimi oldukça yüksekken Doğu Anadolu’da iklimsel koşullarında etkisiyle hayvansal besin tüketimi daha yüksek göze çarpıyor.

Eğitim sistemimiz maalesef aşırı merkeziyetçi olduğu içinde dünyanın herhangi bir yerinde bir zamanlar bir bilim insanın bulduğu/keşfettiği bilgileri, formülleri öğrencilerimize dayatıyoruz.

Peki ne kadar başarılı olabiliyoruz?

Bence bu başarılı bir yöntem değil, oysa bilgiler çocuklarımızın yaşadıkları yöreye göre biçimlendirilip sunulsa çocuk bilgiyi tanıdığı bildiği unsurlarla eşleştirip daha kalıcı bir öğrenme sağlayacağı gibi hem de eğlenerek öğrenecektir.

 

Şimdi biraz örneklerle gidelim.

İl: Gaziantep
Bölge: Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus Yoğunluğu: 287/km2
Öğrenci nüfusu oranı: %39,4

 

Soru-1 (Alan: Matematik – Düzey:4-5-6) Mehmet usta 1 tepsi baklava yapmak için 1 kg. un, 300 gr fıstık, 250 gr. şeker, 450 gr. su, 200 gr. kaymak, 150 gr. da yağ kullanıyor. Ürün pişirilip servise hazır olduğunda toplam %20 fire verdiğine göre Mehmet ustanın yaptığı 1 tepsi baklava kaç gr olarak hazır hale gelmiştir?

 

Soru-2 (Alan: Fen Bilgisi – Düzey:5) Aşağıdaki tablodaki yemekleri en yoğun olandan en az olana doğru türlerine göre gruplandırınız.

1                       1-   Protein                 2- Karbonhidrat              3- Vitamin            
 Patlıcan Kebabı : 1 - 2 – 3

-         Baklava           : 2 – 1 – 3

-         Yuvarlama       : _______

-         İçli Köfte         : _______

 

Soru-3 (Alan: Türkçe – Düzey:5-6) Gaziantep yöresine ait olduğu tahmin edilen “Allah başını yastığa düşürmeye” duasının anlamını açıklayınız.

       Bu tip örnekler başka alanlarda da çoğaltılabilir. İşin uzmanı olan branş öğretmenlerimizin bu işi çok iyi yapacağından şüphem yoktur.

 

29.03.2018 (Alper Kaplan)

DİĞER YAZILAR

İNGİLİZCE İLE DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ Kİ

Öğretmenler için whatsapp gruplarının tehlikeleri